Tisztázzunk három mítoszt a kávéról!

A kávé az egyik legnépszerűbb ital a világon, de számos mítosz övezi ezt az ébresztő nedűt. Egyesek szerint a kávé függőséget okoz, mások azt állítják, hogy segít a másnaposság ellen. De mi az igazság? Nézzük meg közelebbről!
Tisztázzunk három mítoszt a kávéról!

Elszínezi a kávé a fogakat?

Ez valóban igaz. Aki sok kávét iszik, annak a fogain barnás vagy sárgás elszíneződés jelenhet meg. Ennek oka, hogy a kávé színezőanyagai, hasonlóan a teához vagy a vörösborhoz, lerakódnak a fogak érdes felületein.

Kiszárítja a kávé a testet?

Ez egy tévhit. Bár a koffeinnek van vizelethajtó hatása, ez csak rövid ideig tart. A kávé által okozott vízveszteség gyakorlatilag megegyezik más italokéval. Csak akkor lehet problémás, ha valaki túlzott mennyiségben fogyaszt kávét.

Okozhat a kávé függőséget?

Sokan érzik úgy, hogy függővé váltak a kávétól, és több csésze nélkül nem tudnak működni. Az igaz, hogy a test hozzászokhat a rendszeres koffeinbevitelhez. Ha hirtelen abbahagyjuk a kávézást, elvonási tünetek, például fejfájás jelentkezhetnek.

Ugyanakkor ez nem minősül orvosi értelemben vett függőségnek. Bár a koffein pszichoaktív vagy pszichotróp anyagként ismert, a Világegészségügyi Szervezet (WHO) szerint a kávé nem számít drognak.

Kapcsolódó cikkek